FÜSTSZEKRÉNY



Füstszekrény


A füstszekrény feladata a pernye tárolása, mesterséges huzat előállítása és a segédberendezések elhelyezése. A füstszekrény segédberendezései: szikrafogó, segédfúvó, füsztszekrénylocsoló, túlhevítő, beömlők, kimosó csavarok, ajtó és kémény.

A gőzkifúvó feladata a kémény segítségével mesterséges huzat előállítása. A gőzkifúvó gyakorlatilag egy kúprendszer, a rajta kiáramló gőz nyomása sebességgé alakul. A kiáramló gőz a kémény teljes keresztmettszetét kitöltve jut a szabadba, miközben a füstszekrény levegőjét magával ragadja, ezzel vákumot hozva létre. E vákum a füstcsőveken keresztül a tűzszekrényből a füstgázokat kiszívja, és a rostélyon keresztül levegőt szív a tűztérbe, ezzel biztosítva az égéshez szükséges oxigént. A berendezés a dugattyúból érkező fáradt gőzt használja.

A segédfúvó feladata, hogy a mozdony álló helyzetben is létre tudjon hozni mesterséges huzatot. A segédfúvó egy kör alakban meghajtott cső, melynek felső részén furatok vannak. Ha a kazánból gőzt vezetünk bele, akkor a lyukakon kiáramló gőz a kéményt kitöltve jut a szabadba, miközben a fúvóhoz hasonló módon hozza létre a huzatot.

A szikrafogó egy sűrű szita, ami megakadályozza a sebesen kiáramló gőz által magával rántott égő széndarabok szabadba jutását. Mivel a szikraszórás nagy veszélyekkel jár, a szikrafogónak mindíg jó állapotban kell lennie.

A füstszekrénylocsoló feladata a szikrafogó által felfogott égő széndarabok eloltása, mert a széndarabok a füstszekrény ajtajában magas hőfokon tovább égnek, és ezzel a lemezek lágyulását, vetemedését okozhatja.

A túlhevítő berendezés a füstszekrényben foglal helyet, mely a túlhevítő szekrényből és a túlhevítő elemekből áll. Feladata a telített gőzből túlhevített gőzt előállítani.
A telített gőz vízrészecskéket tartalmaz, melyek a gőzgépben munkát nem végeznek. Ha a kazánból elvezetett telített gőzbe további hőt vezetünk, akkor vízrészecskék elpárolognak, a gőz szárazzá válik, túlhevül. A túlhevített gőz nehezebben csapódik le mint a telített gőz. Akkor megfelelő a túlhevítés, ha a munkavégzés befelyetével a gőz telítetté válik. A gőzdómból a gépezet felé haladó gőz a túlhevítő berendezéasen áramlik keresztül, és így forráspontjánál magasabb hőfokon kerül a gőzhengerbe. A MÁV a Schmidth-féle túlhevítő berendezést alkalmazza. Ez acélöntvényből készült gyújtőszekrényből és elemcsövekből áll. A csőelemeket párhuzamos csövekre heggesztett sapkákkal állítják össze. A csőelemek a burokcsövekben helyezkednek el úgy, hogy egyik végük a nedves-, másik végük a túlhevített-gőzkamrához csatlakozik. A gőzdómból érkezett gőz a nedves gőzkamárba, majd onnan a csőelemekbe áramlik. A burokcsöveket (és bennük az elemcsöveket) a hosszkazánban áramló füstgázok melegítik. Ezt a meleget fölhasználva hevül túl a gőz. Az elemcsövekből a túlhevített gőzkamrába érkezik a gőz, ős onnan a hengerbe áramlik.

A füstszekrényben foglalnak helyet a beömlőcsövek, amelyeken keresztül a kazán gőzét a tolattyúszekrénybe vezetjük.

A füstszekrény csőfalának alján kimosócsavarok vannak, amiknek az a feladatuk, hogy kimosás alkalmával a vízsugarat a hosszkazánba tudjuk juttatni, ezzel hosszirányban kiomosva azt.

A csillagfúvó: A körkeresztmettszetű csonkakúp alakú gőzkifúvót csillag alakúra cserélik, és a kémény kiáramló nyílását megnövelik. Így a kiáramló fáradt gőz kisebb ellenállással jut a szabadba, ezáltal csökkenti a dugattyúra ható ellennyomást. A gőz nyomása és sebessége csökken, de nagyobb teret fog be és képes azonos, vagy nagyobb vákumot létrehozni a füstszekrényben. Ennek a szerkezeti megoldásnak egyik része a kiegyenlítő tartály, melyet a füstszekrény alá szerelnek. A fáradtgőz a dugattyúból először a kiegyenlítő tartályba jut, amit feltölt és a nyomása közel kiegyenlítődik. Innen áramlik a csillagfúvóba, majd a szabadba. Ennek köszönhetően a fáradtgőz kiáramlása egyenletes. Előnye, hogy nyugodtabb égést tesz lehetővé és csökkenti a szikraszórást. Könnyebb a mozdony felgyorsítása és a gépezet is nyugodtabb müködésű. Használata komoly szénmegtakarítást eredményez. Egyes mozdonysorozatoknál két csillagfúvót is használnak, amihez két kéményt alkalmaznak.

A fontosabb kazánszerelvények